Venkovní ptactvo

Pomalu se blíží zima a s ní i touha mnoha z nás začít přikrmovat venkovní ptáčky a kochat se pohledem na jejich krásná zbarvení a štěbetavý hlas. V dnešní době je však dobré přikrmovat ptactvo v průběhu celého roku, neboť přirozených zdrojů potravy neustále ubývá.

Různí výrobci nabízí nepřeberné množství různých krmítek, které jsou i uzpůsobené velikosti ptáčků, které chceme přikrmovat. To je důležité hlavně v případě, že máme na zahradě i velké ptáky, kteří mohou krmítka obsadit a drobnější ptactvo odstrkovat.

Krmítka

Krmítka jsou obvykle dřevěná, kovová nebo plastová, případně se jedná o kombinaci materiálů. Každý materiál má svoje výhody i nevýhody a také svůj specifický vzhled.

Dřevěná krmítka působí velmi přirozeně, esteticky, zahradu pěkně zkrášlí. Jsou dostupná v mnoha velikostech a tvarech. Většinou mají nepromokavou stříšku. Nevýhodou je, že z dlouhodobějšího hlediska snadněji podléhají vlhku a povětrnostním vlivům než např. kovová krmítka, v případě znečištění se hůře čistí.

Kovová krmítka jsou nejčastěji ve tvarech uzpůsobených pro lojové koule a podobné náplně, najdeme však i krmítka pro sypký zob. Výhodou je také poměrně přirozený nebo nenápadný vzhled, často až v luxusním provedení, někdy v kombinaci se dřevem. Snadněji se udržují, nepodléhají dřevokaznému hmyzu a plísním.

Plastová krmítka mají svoji největší přednost v nižší pořizovací ceně a nízké váze. Při dobrém zpracování mohou imitovat i jiné materiály, výhodou je i průhlednost v případě použití transparentního plastu. Snadno se čistí. Nevýhodou může být materiál jako takový – ne každý je příznivcem plastu, pro někoho může krmítko vypadat příliš uměle.

U nás najdete v nabídce především krmítka dřevěná, popř. kombinovaná.

Krmivo

Lojové náplně – lojové náplně se vyrábějí obvykle ve tvaru koulí, méně častěji ve tvaru různých bloků, válců, v kyblíčkách… Koule se dnes obvykle prodávají bez síťky, neboť ta může být příčinou zachycení ptáčka a jeho následného úhynu. V takovém případě rozhodně budete potřebovat i nějaké krmítko nebo závěsnou mističku, do které kouli umístíte. Na prodejně míváme standardně v průběhu celého roku jak koule (Versele Laga, Sonnenland), tak i řadu dalších náplní – bloky Delicia, které se zavěšují na kovový háček (je součástí balení), válce a kyblíky s lojovými náplněmi od značky JR Farm, ke kterým máme i patřičná krmítka JR Farm uzpůsobená těmto náplním. Vše je většinou i v několika variantách – s žížalami, s moučnými červíky, s oříšky, s bobulemi, zkrátka můžete nabídnout svým oblíbeným ptáčkům řadu různých chutí😊

"V nabídce jsou lojové náplně, krmné směsi i jednotlivé suroviny jako třeba slunečnice."

 Směsi – směsi pro venkovní ptactvo bývají vícedruhové, popř. je možné zakoupit i samostatnou konkrétní surovinu – nejčastěji se jedná o slunečnici černou nebo žíhanou. Na prodejně naleznete u nás 1kg nebo 2,5kg balení, ale je možné po dohodě objednat i jiné množství odstupňované po 1 kg (jednotlivé suroviny) nebo velké 15-25 kg balení směsi. V případě zájmu se obraťte na personál prodejny.

V nabídce máme i speciální krmivo pro labutě a kachny na dokrmování při vycházkách. Pokud sháníte standardní krmivo pro slepice, kachny a jinou drůbež, máme možnost objednat velká balení 10-25 kg.

 

Přijďte si k nám vybrat, budeme se na Vás těšit.