Péče o kožíšek

Zdravé zvíře stráví péčí o svoji srst značnou část času. Kočky mnohem víc než psi, ale i ti se o svůj kožíšek většinou starají. Prostředí, ve kterém žijí (prašné město, blátivé cesty po dešti apod.) jim mnohdy tuto činnost neulehčují a musíme jim trochu pomoci, zejména pokud s námi žijí v bytě.

Základem péče je správné a pravidelné vyčesávání odumřelé srsti, především u dlouhosrstých zvířat. Předejdeme tím nejenom zanechávání uvolněné srsti všude po bytě, ale ulevíme i pejskovi (kočičce), které může uvolněná srst svědět nebo lechtat.

Kočky si velké množství uvolněné srsti dokážou vyčesat samy, a to díky svému jazyku, jehož povrch je opatřen výstupky a připomíná struhadlo. Nevýhodou ovšem bývá i následné spolknutí chlupových chomáčů, které mohou kočce nejen ucpat trávicí trakt, ale chomáče mohou v žaludku i zůstat, tvrdnout a zvětšovat se. Jejich odstranění si pak mnohdy vyžádá operaci. Prevencí je poskytnutí čerstvé trávy nebo podávání tzv. maltózové pasty nebo doplňků, které pomohou chlupy obalit a ty tak z těla snadněji odejdou.

Pro vyčesávání srsti je na trhu široká řada různých hřebenů, kartáčů a rukavic. Správné náčiní musíte zvolit zejména podle délky srsti, ale také podle její struktury a tendenci k plstnatění.

U dlouhosrstých plemen jsou obvykle potřeba alespoň dva kartáče, resp. pročesávací hřeben a vyčesávací kartáč. Hřebenem srst pročešete (v ideálním případě má hřeben hroty točivé) a na případné zplstnatělé uzlíky můžete použít trimovací hřeben, kterým je podeberete a odříznete. Tím srst uvolníte a následně ji můžete pročesat vyčesávacím kartáčem, který zachytí uvolněné chlupy. 

"Někdy je potřeba mít více druhů kartáčů na srst."

U krátkosrstých plemen se nám v mnoha případech nejvíce osvědčil hřeben typu Furminátor, který dokáže zachytit i srst, která by se uvolnila až v následujících dnech a též dokáže zachytit i opravdu krátké „jehličky“. Hrubosrstá plemena pak potřebují svoji individuální péči.

Pro zvířata, která nejsou na vyčesávání zatím zvyklá nebo jsou citlivější, jsou vhodné vyčesávací rukavice, které zvíře mohou zároveň masírovat. Vyčesávání napodobuje hlazení, a tak jej i citlivější zvířata obvykle přijímají lépe než klasické kartáčování.

U nás na prodejně máme vyčesávací rukavice, kartáče, hřebeny a trimovací nože především od značek Zolux a Trixie. S výběrem rádi poradíme, pokud přijdete i s pejskem, není problém kartáč ihned vyzkoušet, abyste měli jistotu, že s ním Vašeho pejska vyčešete. Řada pro pejsky od značky Zolux je vyráběná v příjemné modrozelené barvě, pro kočičky je v barvě růžové. Funkčně jsou však produkty totožné a je jen na Vás, jakou barvu si zvolíte.

 

Pokud pouhé vyčesání nestačí a pejsek nebo kočička je znečištěn, jsou na řadě šampony. Zvolit si můžete šampony suché, při jejichž použití není potřeba voda. Tuto volbu často využívají lidé, jejichž pejsek je úzkostnější a vody se bojí, nebo majitelé kočiček. Suché šampony jsou však vhodné spíše při menším znečištění nebo jen potřebě obnovy srsti.

Klasické šampony jsou obvykle dělené podle typu nebo barvy srsti. Dále se dělí pro mláďata (kotě, štěně) a dospělé jedince, pro jedince s citlivou kůží, s kondicionérem, a v neposlední řadě se jedná o speciální šampony – antiparazitární nebo antimikrobiální s chlorhexidinem.

U nás najdete šampony několika značek, např. výborné šampony Biogance, TopVet, Fitmin, AllAnimals, TropiClean, Alavis aj.

Potřebujete srst pejska nebo kočičky trochu osvěžit a povrchově očistit, ale koupat nechcete? Využijte naši nabídku hygienických vlhčených ubrousků určených pro péči o zvířata. Ubrousky zn. Camon a AmoreMio jsou v několika druzích, z nichž každý má jinou, ale velmi příjemnou vůni. Srst zvířátka očistí, osvěží a krásně provoní.

 

Přijďte si k nám vybrat vše, co potřebujete, budeme se na Vás těšit.