Tlapy, tlapky, tlapičky

Téma péče o tlapky našich čtyřnohých kamarádů je aktuální v průběhu celého roku. Přes léto jsou rizikem rozpálené cesty nebo horký písek na plážích, v zimě zase led nebo sůl na chodníku. Zraněné nebo poškozené tlapky mohou být pak i velice bolestivou záležitostí. Co tedy můžete pro své chlupaté kamarády udělat, aby mohli vesele běhat?

Prevencí je vyhýbání se rizikovým místům nebo včasné ošetření tlapek podle toho, co předpokládáte, že by mohlo problém způsobit.

Nezbytností je také určitě vizuální kontrola tlapek, abyste případně včas odhalili zranění a mohli adekvátně reagovat. Někdy stačí i malá osina z luční trávy, která se zapíchne na tom nejnevhodnějším místě mezi polštářky a neštěstí je na světě.

Masti, balzámy, krémy, spreje

Mazací prostředky můžete využít jak v létě, tak i v zimě. Mastný film ochrání polštářky tlapek a obsažené látky ošetří a vyživí kůži. Na trhu je několik značek a variant přípravků, u nás máme velmi osvědčenou mast Canavet s obsahem heřmánku a konopného oleje nebo perfektní český produkt TopVet balzám na tlapky pro jejich ochranu a regeneraci. Značka Trixie zase nabízí kromě masti i formu spreje.

Na tlapky nepoužívejte přípravky určené pro péči o lidskou pokožku, mohou obsahovat látky, které by mohly kůži psa naopak podráždit.

Pokud došlo k otevřenému zranění, ránu vydezinfikujte a zamezte možnému pronikání nečistot a bakterií. Ve vážnějších případech raději navštivte veterináře, který tlapku odborně ošetří a doporučí další péči.

Ponožky, botičky

Pokud se chystáte na dlouhé tůry do hor, po skaliskách nebo zasněžených až zledovatělých pláních, pak pro citlivé tlapky možná oceníte silnější ochranu ve formě botiček. Prodávají se obvykle v párech, neboť řada psů má jinak velké přední a zadní tlapky a mohou tak potřebovat dvě různé velikosti. Boty se vyrábějí nízké, vysoké i s různě silnou podrážkou. Doporučujeme přijít k nám i s pejskem, abyste mu vše mohli řádně vyzkoušet a viděli jste, jak budou botky pejskovi sedět a jak v nich bude chodit. Pokud nebyl na boty dosud zvyklý, počítejte s tím, že zpočátku budou jeho kroky přinejmenším dosti krkolomné 😊

Ponožky jsou vhodnější pro případy, kdy již pejsek nějaké zranění má a Vaším úkolem je zamezit dalšímu rozdírání, pronikání nečistot do rány apod. Jsou měkké, dobře se nasazují, mívají vyztuženou protiskluzovou spodní stranu, ale jejich nevýhodou je snadnější zvlhnutí v mokrém prostředí.

"Součástí péče o tlapky by mělo být i pravidelné zkracování drápků."

 

Přijďte si k nám vybrat, budeme se na Vás těšit.