Schvácení kopyt – laminitis

Nadměrné překrmování vždy zvyšuje riziko, že kůň bude tímto onemocněním postižen. Nejvíc ohroženou skupinou jsou poníci. Extrémním rizikem je ustájení s neomezenou pastvou, a to hlavně na jaře, kdy vyroste první tráva, která je velmi bohatá na cukry. Pochopitelně i přikrmování jádrem může být u poníků značným problémem. Určitě je vhodné se poradit se zkušeným chovatelem či krmivářem, který pro takového koně sestaví vyváženou krmnou dávku.

Ohroženou skupinou jsou také koně s metabolickým syndromem.

Stejný problém může postihnout i velké koně. Jednou z příčin může být změna managementu ustájení, kdy se kůň původně živil převážně pastvou a najednou se mu začne podávat větší množství jadrného krmiva, než byl zvyklý. To samé se pak může stát, pokud kůň uteče a dostane k většímu množství krmiva.

Někdy se stává, že se kůň schvátí i při malém dokrmování a slabé pastvě. V takovém případě je potřeba vědět, jakým senem krmíte. Mnohdy mají lidé tendenci vybírat ty nejzelenější balíky sena. A to může být problém. Někdy to nejobyčejnější seno, které může trochu barvou připomínat slámu, je mnohdy pro koně lepší volbou.

Někdy se také mohou kopyta schvátit po nadměrné zátěži, a to hlavně na tvrdém povrchu nebo také po úrazech končetin, kdy je zatěžována jedna končetina více.

Schvácení se projevuje mnoha způsoby. Od lehkého kulhání – hlavně v klusu, přes situaci, kdy kůň stojí na místě a odmítá udělat krok, až po moment, kdy si lehne a nechce se zvednout. Jasným ukazatelem je typický postoj, kdy jsou zadní končetiny podsunuté pod sebe a přední posunuté dopředu. Dalším ukazatelem jsou horká kopyta několik hodin (tady ale pozor, teplota kopyt se mění i během dne). Dalším znakem jsou jasné pruhy na kopytech.

Pokud si všimnete jednoho z takových příznaků, ihned volejte veterináře a svého kopytáře.

Než Vám přijede pomoc, tak můžete koni alespoň trochu pomoci tím, ze ho zavedete do hluboce nastlaného boxu či přístřešku. Zamezte příjmu potravy. V akutní fázi můžete ulevit postavením nohou koně do kýblů s vodou a ledem. Toto je ale zbytečné v momentě, kdy je již po akutní fázi.

Nechte si u koně udělat rentgen nohou, ať vidíte, zda došlo a pokud ano, tak jak moc, k poklesu kopytní kosti.

Určitě u koně schváceného doporučujeme kvalitní péči o koňské kopyta, které bude provádět zkušený kopytář a dále správný management krmení. Pokud máte koně na pastvině, je nutné mu nasadit pastevní náhubek. Po prodělání schvácení kopyt je určitě dobrá pomoc podávat biotin na podporu rychlejšího odrůstání poškozené kopytní rohoviny.

 

"Řešíte-li tento problém, na naší prodejně i v našem e-shopu naleznete produkty, které Vám mohou pomoci."

 

V případě že řešíte tento problém, najdete na naší prodejně produkty, které vám mohou pomoci, jako jsou například pastevní náhubky ve velikostech od shetty po full s beránkem či bez, botičky na kopyta Tubbease nebo přípravek Laminitic od Dromy, který je vhodný i při akutním schvácení. Jako podporu po prodělané nemoci pro rychlejší odrůstání poškozené kopytní rohoviny u nás zakoupíte Biotin značky Dromy nebo Hoofcare Premin a olejový balzám na kopyta s biotinem Leovet.