Dušnost u koně

Mnoho majitelů vlastní dušného koníka. Každý majitel, který takového koně vlastní, ví, že je někdy velmi náročné zajistit mu takovou péči, aby koník prospíval a dařilo se mu i s tímto nepříjemným zdravotním omezením. Pojďme se podívat tedy na to, jaké podmínky by takový koník měl mít a jaké doplňky stravy je možné podávat.

 

"Dušnost neboli onemocnění dýchacích cest, které není infekčního původu, ale ve většině případů je jeho příčinou špatný vzduch, který kůň dýchá."

 

Většina problémů začíná již ve špatně odvětrávané stáji, kde se hromadí prach z podestýlky, sena, a nakonec i čpavek obsažený v koňské moči.
Velkým problémem a dráždidlem dýchacích cest mohou být i různé patogeny z moči a trusu hlodavců, kterých bývá ve stájích také mnoho.
Z počátku může mít kůň jen zanícené a více prokrvené dýchací cesty, které následně vytváří více hlenu. Díky tomu dochází ke zúžení a koni se hůře dýchá, nutí ho to více kašlat a tím dochází k odchodu hlenu z nosu.

Diagnostiku by měl vždy provádět veterinární lékař.

 

 

 

Co můžete udělat pro svého koně, u kterého Vám veterinář diagnostikuje dušnost.

Jednoznačně by se měl změnit management ustájení koně. I toto je ale nutné provádět obezřetně. Ne každý kůň psychicky zvládne okamžitou změnu režimu, kdy není zvyklý na režim 24/7. Je dobré na to koně zvykat postupně. I případný stres z radikální změny nemusí dušnému koni udělat dobře.

Co můžete ale udělat hned je máčet nebo alespoň kropit seno a zbavit ho tak prachových částic. Někteří koně si seno při žvýkání máčí v napáječce, přesto je však dobré mít seno pokropené. Opatrně na jablíčka, která mohou koně dráždit. Vhodná je i změna podestýlky, pokud je kůň boxovaný. Je nutné mu zajistit co nejdelší pohyb na čerstvém vzduchu a dobře větranou stáj. Ideální je postupná změna a přechod na 24/7, pokud s tím kůň nemá problém. 

 

Je dobré koni podávat doplňky stravy, které mu pomůžou zlepšit dýchání jako je třeba Dromy Pulmonex (najdete i u nás na prodejně) s obsahem extraktů z bylin, které vykazují imunostimulační, protizánětlivé a bronchodilatační účinky. Významně se podílí na stimulaci imunitního systému a ředí hlen, který pak díky tomu lépe odchází ven.
Dalším účinným přípravkem je Farnam Kof-Eze sirup (taktéž u nás najdete), pomáhá proti kašli a na uvolnění průdušek. Usnadňuje poměrně rychle vykašlávat hlen a uvolňuje dýchací cesty. Je plně přírodní. Rozmarýnový olej uvolňuje křeče, borový olej působí proti infekcím a uvolňuje dýchací cesty, tymiánový olej má zase desinfekční účinky.
Můžete také dávat bronchiální liz, který koním velmi chutná. Velmi účinné, ale také více náročné, je podávat inhalační léčbu. Na to existuje speciální přístroj, který se koni nasadí a velmi dobře drží. Nicméně je nutná asistence, pokud na tento způsob podávání léků není již koník naučen tak, že drží sám.

Co by měl ale každý majitel dušného koně zvážit, je podávání kortikoidů. Tyto se většinou používají při akutním stavu – záchvatu, kdy je nutné okamžité uklidnění. Kortikoidy ale problém neléčí, pouze potlačují příčinu. Navíc potlačují imunitu, takže v případě probíhající virové či bakteriální infekce je podávání nežádoucí. Proto by měl majitel mít vždy koně pod veterinárním dozorem.

Co je ale velmi důležité, a bez toho by ani podávání sirupů na odhlenění nebylo tak účinné, je pohyb. Je nutné zabezpečit dušnému koni pohyb. A to nejen ve volnosti, ale dobrý je i kontrolovaný pohyb pod sedlem. A to zejména klusová práce, kdy se kůň jede v pravidelném tempu, v klidu a může si natáhnout hlavu dolů, velmi rychle dochází k vykašlávání a odchodu hlenu. Musíte ale podávat nějaký přípravek na ředění hlenu. Mnoho majitelů dělá velkou chybu, že svého dušného koně vyřadí z běžného provozu. Pokud k tomu ale není zásadní důvod, kdy i veterinární lékař řekne, že už koník nemůže normálně fungovat, tak by to byla velká chyba. Pracujte se svým koněm dál, jen mu vše podřiďte a všímejte si, jak a kdy mu co pomáhá. I s dušným koníkem si můžete užívat pěkné a klidné vyjížďky. Je hlavně nezbytně nutné a důležité udržovat plíce koně aktivní. Vždy se poraďte se svým veterinářem a s ohledem ke zdravotnímu stavu Vašeho koně.

Dušnému koni musíte ulevit i v období vysokých teplot. Je dobré s koněm pracovat velmi brzy ráno, kdy jsou teploty ještě přijatelné a bude se mu lépe dýchat.
Ideální je také při vysokých teplotách přehodit režim a koně pouštět ven na noc a přes den, pokud máte dobré ustájení se skvělým větráním, nechat koně doma.

Přejeme Vám i Vašemu koni mnoho zdraví a mnoho šťastných společných let.