Gutloading

Slyšeli jste už někdy o tzv. gutloadingu? Pokud jste chovateli hmyzožravých plazů, pak byste měli zpozornět. Dokonce i pokud chováte jiné zvíře, pak se Vám tyto informace mohou hodit.

"Jste to, co jíte. Léty ověřená pravda. Při chovu plazů však může být zcela zásadní."

Každý chovatel plazů, zejména těch hmyzožravých (nejčastěji agamy, chameleoni…) řeší kromě běžné stravy i suplementaci potřebných vitaminů a minerálů.
V obchodě si vybírá krabičku s těmi nejlépe vypadajícími cvrčky, aby je pak doma obalil v sypkém vápníku a následně předložil svému zvířeti a dostal tak do něj potřebnou dávku. Ze cvrčka odpadává prášek, chameleon se tváří kysele, protože „omoučněný“ cvrček je suchý a špatně klouže do krku. Přesto se však tento rituál opakuje stále dokola. Někteří chovatelé si hmyz odchovávají sami. Ti zkušení o gutloadingu již vědí, méně zkušení cvrčky obalují stejným způsobem, jako kdyby je zakoupili v obchodě.
Všichni však cvrčky podávají s vědomím, že svému zvířeti dávají to nejlepší možné a že simulují podobnou stravu, jakou by zvíře konzumovalo ve svém přirozeném prostředí.

Jenže není cvrček jako cvrček. Jeden cvrček může být nutričně nesmírně chudý a zvířeti poskytne jen to, v čem je obalený, zatímco jiný může být doslova nabitý vitaminy a minerály, které se po jeho pozření dostanou do těla predátora. Naprosto přirozeným způsobem.

Řeč je o tzv. gutloadingu. Jedná se o úmyslné nakrmení hmyzu výživnými látkami, které se po pozření hmyzu dostanou do těla lovce – v našem případě třeba agamy nebo chameleona.

 

Běžný hmyz, ať už chovaný doma za standardních podmínek nebo zakoupený v obchodě, bývá nutričně poměrně chudý – hmyz je v lepším případě krmen kouskem zeleniny, aby měl potravu i vlhkost, v horším případě čeká o hladu a žízni, než si ho někdo zakoupí. Chované zvíře z něj pak získá jenom minimum potřebných látek a ve většině případů tento deficit nepokryje ani obalení cvrčka ve vápenném nebo multivitaminovém prášku.

Zejména chameleoni jsou křehcí a náchylní k metabolickým poruchám a špatnému vývoji kosterního systému. Dlouhodobé krmení nutričně chudým hmyzem se pak projeví i na jejich zdravotním stavu. Metabolické poruchy, křivice a další vady jsou pak mnohdy fatální, v lepším případě zvíře sice žije, ale s problémy.

Cvrčci a sarančata mají poměrně rychlé zažívání a veškerou energii, kterou získají z krmiva, rychle využijí ke svému růstu a rychlé reprodukci. Proto jedno nakrmení nestačí, je potřeba ho opakovat, a to zejména předtím, než hmyz předložíme chovanému zvířeti.

 

Velmi vhodné je pořídit si na hmyz samostatnou ubikaci, dobře odvětrávanou, aby nedošlo k zapaření, ale také vyhřívanou, ideálně na 28-30 stupňů. Před plánovaným zkrmem pohostěte svůj hmyz výživným krmivem, které se následně dostane do těla chovaného zvířete a nezapomeňte ani na dostatečnou hydrataci hmyzu.

K hydrataci slouží obvykle vodní gel, který si drží pevný tvar a nehrozí tak, že by se v něm hmyz utopil. Použít můžete i malou mističku, kde dáte na dno malinko vody, případně můžete lehce narosit ubikaci – pozor ale na zapaření, tvorbu plísní a hnilobu.

Jste nezkušení nebo nemáte čas si připravovat vlastní směs? Existují již hotové směsi, které můžete zakoupit v chovatelských potřebách a které stačí hmyzu předložit předtím, než ho podáte svému chameleonovi k večeři. Ideálním časem je zhruba 48 hodin před zkrmem.

Přijďte k nám, budeme se na Vás těšit.