Zvířata a rostliny

V naší prodejně najdete kromě chovatelských potřeb i živé akvarijní rostliny a zvířata. Rostlin máme mnoho druhů, od odolných a nenáročných druhů vhodných pro začátečníky do běžných akvárií, tak i rostliny náročnější, které potřebují silnější osvětlení a s tím související nutné doplňování potřebných živin ve formě hnojiv.

Akvarijní rostliny byly většinou pěstovány emerzně, což znamená, že byly vypěstovány mimo akvárium, nad vodní hladinou. Nemusíte se však bát, že by to byl problém. Emerzně pěstované rostliny mají několik výhod, z nichž největší je ta, že díky snadnějšímu a rychlejšímu emerznímu pěstování je možné nabídnout rostlinu za výrazně nižší cenu než rostlinu pěstovanou submerzně (pod vodou). Jsou prosté případných řas, silné a odolné. Emerzně pěstované rostliny mají obvykle silnější pletiva a jejich listy jsou tak pevnější, silnější a mnohdy mají i jiný odstín než submerzně pěstovaný jedinec. Díky dobré kondici tak tyto rostliny obvykle bez problémů zvládnou přemístění pod vodu, ale je nutné počítat s tím, že bude nějakou dobu trvat, než se rostlina adaptuje a přemění se v submerzní formu. Submerzní formy jsou pak obvykle jemnější a pletiva jsou slabší.

Tyto obojživelné rostliny tvoří největší část naší nabídky. Menší část tvoří klasické akvarijní rostliny, které mohou žít pouze pod vodou, a dále rostliny, které jsou primárně terarijní a určené k pěstování mimo vodní plochu, ale jsou atraktivní a pod vodou nějakou dobu vydrží. Při výběru Vás na tyto rostliny upozorníme, abyste věděli, že nejsou určené pro trvalé pěstování pod vodou, ale konečný výběr je samozřejmě na Vás.

 

O zvířata na prodejně se staráme jako o vlastní. Zní to jako otřepané klišé, ale jako chovatelé a majitelé řady různých zvířat k nim máme velmi silné citové pouto a záleží nám na nich. Zvířata vybíráme primárně z domácích chovů, navyklá na kontakt s člověkem a především zdravá. Naše ubikace jsou pro ně připravené tak, aby byly po tu krátkou přechodnou dobu příjemným domovem. Známe také problematiku nekontrolovaného rozmnožování, proto máme všechny naše křečky, morčátka, králíky, ale také potkany pohlavně rozděleny, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení a zbytečnému zatěžování samic rozmnožováním.

Při koupi Vám doporučíme vše, co je potřebné, aby u Vás měla spokojený život a rádi s Vámi probereme vše, co se jejich chovu týká, abyste měli veškeré informace. Může se také stát, že pokud budete pořizovat zvířátko a i po důkladném vysvětlení, co je pro něj nezbytné, pro něj nebudete chtít například koupit vhodnou velikost ubikace, Vám zvířátko kvůli jeho pohodě neprodáme. Není to z důvodu, že bychom Vám nechtěli vyjít vstříc nebo to znamenalo neochotu. Je to opravdu jen s ohledem na dané zvířátko, které se snažíme opravdu opečovávat, a to samé očekáváme od nového majitele.  Jsou to živí tvorové, kteří jsou na naší péči zcela závislí a my za ně odpovídáme.

Najdete u nás zakrslé králíčky, morčátka, syrské a džungarské křečky, potkánky a myšky. Nenajdete u nás pískomily a osmáčky, protože tato zvířátka žijí v rodinných skupinkách, kde však dochází i k poměrně rychlému množení. Jsou tedy vhodní pro zájemce, kteří se chtějí věnovat jejich dalšímu chovu a jsou schopni udržet rodinná uskupení tak, aby nedocházelo k nadměrnému vyčerpání samiček nebo nechtěnému příbuzenskému křížení. Pokud však budete mít o tato zvířátka zájem, rádi Vám je na objednávku zajistíme.

Králíčci, morčátka a drobní hlodavci jsou obvykle krmeni příslušným typem krmiva Versele Laga Complete, popř. JR Farm Grainless Complete, morčátka k tomu dostávají doplňkové krmivo Berkel Futter s vitaminem C a malou dávku čerstvé kořenové zeleniny. Pro zpestření mají i bylinkové směsi od JR Farm. Tato krmiva dostávají 1-2x denně, králíčci a morčátka mají navíc neomezený přístup ke kvalitnímu senu, které je základem jejich stravy.

Ve výbězích máme úmyslně různé druhy podestýlek – to abyste viděli, jak které podestýlky vypadají. Rádi Vám i vysvětlíme, jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaké mají výhody, a jaké naopak nevýhody. Následně si pak můžete zvolit, jaká podestýlka bude vyhovovat Vám a Vašemu mazlíčkovi.

 

Z exotického ptactva máme standardně na prodejně především andulky, korely, agapornise a zebřičky, podle aktuální dostupnosti i kakariki, chůvičky, amadiny, popř. i kanárky.

Terarijní zvířata jsou zastoupena agamou vousatou, která je vhodná i pro začátečníky, dále chameleony, kteří jsou vhodní spíše pro zkušenější teraristy a želvy stepní čtyřprsté.

Akvarijních rybiček máme celou řadu různých druhů, z nichž mezi nejoblíbenější patří živorodky – např. paví očka, platy, mečovky nebo živorodky ostrotlamé, dále tetrovité rybky, parmičky, cichlidy, krunýřovce a jiné. Rybičky jsou zvyklé na krmivo Sera Vipan a doplňkově dostávají mražené krmivo, obvykle koretry.

Toužíte po zvířátku, které jste u nás nenašli? Dejte nám vědět a domluvíme se, zda je v našich možnostech požadované zvíře zajistit.

Přijďte k nám, budeme se na Vás těšit.