Škrabadla pro kočky

Plánujete si pořídit kočičku a zařizujete pro ni potřebné vybavení? Nebo Vám škrabadlo dosloužilo, a tak hledáte nové?

Klasikou jsou menší či větší škrabadla s několika plošinkami, které jsou obvykle potaženy plyšem. Válce, které tvoří kostru škrabadla a jsou většinou z tvrdého a silného recyklovaného papíru, jsou omotány sisalovým provazem, který kočička škrábe. Některá škrabadla mají i boudičku, do které se kočka může schovat, když nechce být rušena.

 "U nás najdete řadu různých škrabadel, které se liší nejen velikostí, ale i provedením a použitými materiály."

Tato škrabadla máme zastoupena zejména značkou Trixie. Ať už menší, nebo větší rozměr, vhodné jsou zejména pro menší a lehčí kočky. Základna bývá pevná a stabilní, válce jsou běžného průměru. 

Pro velké a mohutné kočky, např. mainské mývalí, jsou ale vhodnější ještě stabilnější škrabadla, která zastupuje především značka PetRebels. Válce jsou většího průměru, základna bývá taktéž větší a těžší, aby celé škrabadlo bylo schopné odolat náporu, když se na něj rozeběhne velký kočičák. Škrabadla mají pěkný design, na výběr je i několik barev. Radost udělají samozřejmě i menším kočkám nebo kočičí skupince.

Tato klasická škrabadla vydrží hodně, ale pokud máte hravou kočičku nebo více jedinců, časem se škrabadlo opotřebuje včetně plyšem potažených částí, a ne vždy je snadné poškozená místa opravit. Škrabadla jsou vhodná pouze do interiéru, popř. před deštěm chráněné venkovní voliéry.

Jako lahůdku máme (téměř nesmrtelná) stromová škrabadla značky PLO PLO. Český výrobce, ruční práce, nádherný design. Škrabadla mají dřevěnou těžkou základnu, dřevěné „větve“ a plošinky, které jsou pokryty snímatelným koberečkem s dlouhým chlupem. Některá škrabadla mají též boudičku. Větve škrabadla jsou místy omotané sisalem, který slouží kočkám ke škrábání. To je jediné slabé místo těchto škrabadel, ale není nic snazšího, než si oškrábaný sisal vyměnit a škrabadlo je zase jako nové. Jsou vhodná do interiéru, v případě potřeby je můžete umístit i do exteriéru, ale v takovém případě doporučujeme ošetřit dřevo proti vlhkosti, minimálně základovou desku.

 

A pro ty nejmenší nebo na zpestření pro hravé kočičáky máme i kartónová škrabadla, která jsou malá, obvykle ve tvaru vlnky nebo kvádříku. Kočičku zabaví a nezaberou příliš místa.

Při výběru tedy zvažte především to, pro jak velkou a temperamentní kočku hledáte škrabadlo, kolik jste ochotni do něj investovat, kolik místa pro škrabadlo máte a zda od něj očekáváte i estetickou funkci.

A mějte na paměti, že kočka si na škrabadle drápky brousí do ostra, ale nezkracuje si je (nebo jen minimálně). Škrabadlo tedy nenahradí kleštičky a nutnost drápky čas od času ostříhat.

Přijďte se k nám podívat a vyberte to pravé škrabadlo pro svoji kočičku!